5.2.2025 se konala v 17 hodin prohlídka řeckokatolického kostela (Ondřejské kaple) v Karlových Varech. Provázel nás kněz Andriy Penyuk a zúčastnilo se jí 8 členů farnosti Rybáře. Po seznámení s historií řeckokatolické církve v Karlových Varech – je zde od roku 2003 – jsme se dozvěděli něco o řeckokatolické církvi všeobecně. Velkým schizmatem roku 1054 bylo trvale narušeno společenství mezi východní a západní církví. V následujících staletích vznikaly pokusy obnovit jednotu církve. Snažil se o ni především 2. lyonský koncil v roce 1274 nebo ferrarsko-florentský koncil (florentská unie, 1439).
Řeckokatolické církve (katolické církve byzantského obřadu, uniaté) je společné, souhrnné označení autokefálních (samosprávných) východních katolických církví, které mají liturgii byzantského obřadu. Římskokatolická církev s nimi úzce spolupracuje a považuje je za součást jediné katolické církve ve smyslu rovnosti příslušnosti k církvi – společenství křesťanů. Řeckokatolické církve uznávají autoritu papeže a sdílejí s římskokatolickou církví dogmatickou nauku. Liturgie je však sloužena a slavena nikoli v latinském ritu, ale v ritu byzantském.
Mše řeckokatolická je o něco delší než katolická a je zpívaná. Pak jsme si prohléhli interiér kostela.
Na rozdíl od katolických kostelů je zde oltář oddělen od lodi kostela krásnou dřevěnou stěnou – ikonostásem. Ten byl vyroben řezbáři na Ukrajině v rodném městě kněze. Klasická podoba ikonostasu byla završena v 15. století a sestává z pěti řad završených křížem.
Dalším uměleckým dílem osazeným v kostele je mozaika, která byla osazena na stěně kostela teprve nedávno. Tu rovněž vytvořili ukrajinští umělci.
Příště něco o ikonostasu.
ZK – Zdeněk Kemr