Zvu Vás na výstavu obrazů Ladislava Čáslavského s názvem Gotická malba Mistra Theodorika a Mistra Třeboňského oltáře v kostele sv. Anny na Božím Daru. Jak název napovídá, jde o kopie obrazů těchto mistrů. Výstava potrvá do konce července. Otevřeno bude každý den od 10 do 17 hodin.
Ladislav Čáslavský se narodil v Plzni a je mu 81 let. Žil v Karlových Varech od roku 1946 do roku 2010. Pracoval jako projektant – statik. V důchodu se přestěhoval do Nepomuku, kde žije se svou manželkou v domě po svých prarodičích. Ladislav Čáslavský maluje od svých 2 let. Malovat se učil v Praze na Fakultě architektury a pozemního stavitelství a absolvoval několik malířských kurzů. Ale teprve po ukončení aktivního věku se začal věnovat malbě naplno. Je prezidentem malířského spolku Ateliér „K“ Augustina Němejce z. s. v Nepomuku. Ateliér sídlí v rodném domě Augustina Němejce, který byl současníkem malířů kolem Národního divadla – Aleše, Hynaise a dalších. Němejc byl regionálním malířem jižního Plzeňska a jeho největším dílem je opona divadla J. K. Tyla v Plzni.
V mládí Ladislav Čáslavský závodně plaval, závodil na kole, sjezdoval a běhal na lyžích. Na Božím Daru si v roce 1968 spolu s manželkou, bratrem a několika dalšími kamarády – běžci koupil malý domek. Tak se stal občanem Božího Daru, za kterého se považuje dodnes. Právě proto se rozhodl ve zdejším kostele vystavit celý soubor kopií gotických obrazů, které je možno poprvé vidět pohromadě na jednom místě. První z nich byla namalována kopie obrazu Sv. Jeroným od mistra Theodorika. A po 9 letech práce dokončil 15 kopií obrazů a další má rozpracovaný. Mimo to pro muzeum sv. Jana Nepomuckého v Nepomuku pracuje na obrazu českého krále Karla I. Habsburského.
Obrazy jsou namalovány olejovými barvami na plátně na rozdíl od originálů, které jsou provedeny temperovými barvami na deskách potažených plátnem. Samostatná kapitola je příprava plátna pro obraz. Lněné plátno lze koupit v některých prodejnách textilu. Je ho nutno vyprat a vyžehlit. Pak se vypne do dřevěného rámu a přichytí sponkami. Dále je třeba ho napustit tzv. malířským šepsem, což je směs klihu, zinkové běloby a oleje. Ten vyschne asi za tři dny a pak je možno teprve zažít s malováním. Ale ještě před tím bylo třeba vyřešit problém s barvami, protože odstínů na reprodukcích, které používal malíř jako předlohu, byla celá škála. Nakonec se rozhodl pro kompromisní střed.
S Ateliérem „K“ vystavuje Ladislav Čáslavský své obrazy po celé republice. Atelier ročně uspořádá 4 – 6 výstav. Vystavoval i v K. Varech a jeho obrázky jsou vystaveny i v zahraničí.
V roce 2019 obdržel Ladislav Čáslavský cenu Křesadlo Plzeňského kraje za vedení Ateliéru „K“ Augustina Němejce a za pořádání výstav a přednášek v regionu.
V roce 2022 ho organizace Post Belum zařadila do akce Paměť Národa.
ZK (Zdeněk Kemr)